Rail Baltica Business Network Estonia (RBBN) pidas 21.06.2022 oma korralist üldkoosolekut, kus kinnitati eelmise majandusaasta aruanne ning arutleti Rail Baltica ehitushangete üle järsult muutunud ehitusturul.

Hangeteteemalisel arutelupaneelil osalesid Rail Baltic Estonia OÜ juhatuse esimees Anvar Salomets, Merko Ehitus AS insenerehituse divisjoni direktor Arvo Keller ja advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat Sandor Elias.

Anvar Salomets rõhutas, et vaatamata kohati drastilistele hinnatõusudele ehitusturul jätkatakse Rail Baltica ehitushangetega plaanipäraselt, ehitajate senine huvi hangetel osalemise vastu on olnud piisavalt suur ning uue raudtee ehituse jagamine väiksemateks lõikudeks ja objektideks on tellija vaates end igati õigustanud. Ta lisas, et Rail Baltica organisatsioon on ehitushindade üldise tõusuga arvestanud ning tulevikus ollakse seetõttu valmis ka dünaamilisemateks hankelahendusteks nagu teatud hinnakomponentide indekseerimine, nn open book hanked, jne.

Arvo Keller prognoosis, et tänane ehitusturu ülekuumenemine ning probleemid oluliste materjaligruppide tarneahelates käesoleva aasta teises pooles tõenäoliselt leevenevad ning väheneva nõudluse tõttu tekib ehitajate vahel uute suurhangete pärast ka tihedam konkurents.

Sandor Elias nentis, et kiiresti muutuv turuolukord sunnib tellijaid järjest enam kasutama senistest dünaamilisemaid hankelahendusi, kuid õnneks on Eesti hankeseadused selles osas piisavalt paindlikud ning võimalusterohked.

RBBN juhatuse liige ja advokaadibüroo TRINITI partner Tõnis Tamme võttis aastakoosoleku kokku tõdemusega, et ettevõtjate huvi sajandi suuprojekti vastu on kasvav, mida kinnitab ka kahe uue liikme Liwathon Eesti ja Katoen Natie liitumine ärivõrgustikuga eelmisel aastal. Ta lisas, et Rail Baltica projekti jõudmine reaalsesse ehitusfaasi on tõstnud RB järjest enamate ettevõtjate huviorbiiti ning ehituse edenedes julgetakse uue transpordikoridoriga oma tulevikuplaanides aina rohkem arvestada.

Rail Baltica ärivõrgustik Eestis on asutatud 2015. aastal, eesmärgiga koondada Eesti ettevõtteid, kes on huvitatud Rail Balticaga seonduvatest ärivõimalustest. Ärivõrgustikus on tänaseks 29 liiget.

Loone ökodukti kaarelementide paigaldamine. Rail Baltic Estonia foto.